2013 Cornwall Sustainability Awards shortlist has been announced

Businesses and individuals from across the county have been selected in the competition’s categories: Best Managed Company (small, medium and large), Best Individual, Best Product, Best Service, Sustainable Construction – Retrofit, New Build Commercial and New Build Domestic, Resource Management, Green Shoots New Business, Best Integrated Renewable Energy System in a Building, Best Cornish Renewable Energy Installation Company, Best Community Renewable Energy Scheme, and Best Domestic Renewable Energy Scheme.

Awards co-ordinator, Gitty Ankers MBE, from the Environment Agency, said: “The aim of Cornwall Sustainability Awards is to encourage, reward and gain recognition for some of the excellent work businesses in Cornwall and the Isles of Scilly are doing to improve their sustainability.”

“We had many excellent applications this year and the initial shortlisting process gets harder every year and we’re happy we can hand over the hard work to the judges to select the overall winners.”

The judging team comprised of Andrew Williams, Cornwall and Isle of Scilly Local Enterprise Partnership; Anthony Weight, awards’ co-founder and independent consultant; Caron Jackson, Eden Project; Dr Alana Knight, Cornwall and Isles of Scilly Local Nature Partnership; Dr Michael Hunt, Cornwall College; Gitty Ankers MBE, Environment Agency; Mark Summers, Cornwall Public Health; and Matt Coleman, independent consultant.

The team was also joined by Joss Hawkins from 2012 Overall Winner PALL Newquay.

Awards co-ordinator, Veryan Jones from Cornwall Council, said: “Over the years there have been some intense debates between judges in every category. As a result of this analysis the judges appear to have got it right as all the winners have proven to be outstanding, and many have gone on to win national and international awards. The great thing about these awards is that the businesses in Cornwall, who all take a lot of effort to enter, are rightly proud at being short listed, or winning.”

For more information on the Awards please contact Veryan Jones on 01872 224346, Gitty Ankers 01208 265060

The Best Integrated Renewable Energy System in a Building award went to Cottage Farm, while Sourec Energy won the Best Cornish Renewable Energy Installation Company award. The award for Best Community Renewable Energy Scheme was shared between Community Power Cornwall and WREN (Wadebridge Renewable Energy Network). The Best Domestic Renewable Energy Scheme went to the Green Ripple Project. There were also three judges’ commendations this year for the Green Ripple Project, Railholiday Ltd and The Mission to Seafarers.

During the ceremony the guests and competitors heard from Dr Alan Knight from the Local Nature Partnership and one of the founders of the Forestry Stewardship Council (FSC).

The awards are run jointly by the Environment Agency and Cornwall Council.

Cornwall Sustainability Awards 2013 Shortlist:

Best Small Business – Sponsored by Oxford Innovation

Camp Kernow

Spiezia Organics

Best Medium Business – Sponsored by IMERYS

Blacker Sheep Ltd

County Arms

Harts Haulage

South West Lakes Trust

Wild Futures

Best Large Business – Sponsored by Stralfors

Coastline Housing Ltd

Kellys

Tulip Ltd Bodmin

Best Individual – Sponsored by Tamar Foods

County Arms – Stephanie Lorton

Kellys – Hayden Clark

Wild Food Foraging – Rachel Lambert

WREN Wadebridge Renewable Energy Network – Jerry Clark

Best Product – sponsored by National Industrial Symbiosis Programme (NISP)

Blacker Sheep Ltd

Clayworks

Spiezia Organics

Wattstor Ltd

Best Service – Sponsored by Business Cornwall

Camp Kernow

Celtic Renewable Energy Ltd

Ecodrive Ltd

Sustainable Construction – Retrofit – Sponsored by MIDAS

AmboStrachan Homes-Clearview

Coastline Housing-Treview Road

Lloyds Architecture-BT Exchange

Stride Treglown-Heartlands

The Old Barn

Sustainable Construction – New Build-Commercial – Sponsored by Lantoom Quarry

ALA Chartered Architects – SAPC

Bailey Partnership – Health and Wellbeing Building

HLM Architects – Brannel School

Stride Treglown – Heartlands

The Mission to Seafarers

Sustainable Construction – New Build-Domestic – Sponsored by Lantoom Quarry

Atelier 3 Ltd- Trebears

Atelier 3 Ltd-Polstreath Orchard

Charles Green Design-Sky Goth

The Emerald

Jarvis Architecture

Railholiday Ltd

Resource Management – Sponsored by South West Manufacturing Service (SWMAS)

Harts Haulage

HLM Architects-Brannel School

Tulip Foods

Wild Futures

Green Shoots New Business – Sponsored by Community Energy Plus

Gingerpop Communications

The Garden Gate Flower Company

Wattstor Ltd

Best Integrated Renewable Energy System in a Building – Sponsored by South West Water

Andrew Davy Elecrical (SW) Ltd

Cottage Farm

Best Cornish Renewable Energy Installation Company – Sponsored by REG Wind Power

Celtic Renewable Energy Ltd

Natural Generation Ltd

Source Energy Ltd

Best Community Renewable Energy Scheme – Sponsored by Dingle Brothers

Community Power Cornwall

Green Ripple Project

WREN (Wadebridge Renewable Energy Network)

Best Domestic Renewable Energy Scheme – Sponsored by Airvolution

Cottage Farm

Green Ripple Project

The winners will be announced at an awards ceremony taking place on Friday, December 6 at the Atlantic Hotel, Newquay.